Etikai bejelentés
MUNKÁLTATÓ ÁLTAL MŰKÖDTETETT VISSZAÉLÉS-BEJELENTÉSI RENDSZER
A VOLÁNBUSZ Zrt. a 2013. évi CLXV. törvény alapján „A VOLÁNBUSZ Zrt. Etikai Kódexe”-ben meghatározott magatartási szabályok megsértésének bejelentésére visszaélés-bejelentési rendszert (a továbbiakban: bejelentési rendszer) hozott létre.
Bejelentés megtételének módja
A bejelentés Társaságunk honlapján, a jelen tájékoztató elolvasása, valamint a törvény által előírt nyilatkozat elfogadását követően tehető meg.
Bejelentő lehet:
- a munkáltató munkavállalói, valamint
- a munkáltatóval szerződéses viszonyban álló, vagy
- olyan személyek tehetnek bejelentést, akiknek a bejelentés megtételéhez vagy a bejelentés tárgyát képező magatartás orvoslásához méltányolható jogos érdekük fűződik.
A bejelentés megtételekor a bejelentő:
- jogi személy bejelentő esetén annak székhelyét és a bejelentést benyújtó törvényes képviselőjének nevét köteles megadni.
Bejelentés mellőzésének esetei
A név nélküli vagy azonosíthatatlan bejelentő által megtett bejelentés mellőzhető.
A korábbival azonos tartalmú, ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a sérelmezett tevékenységről vagy mulasztásról való tudomásszerzéstől számított hat hónap után történő bejelentés vizsgálata mellőzhető.
Ha a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett személy jogainak korlátozásával nem áll arányban, a munkáltató a bejelentés vizsgálatát ez esetben is mellőzheti.
Nyilatkozattételi kötelezettség
A bejelentő köteles nyilatkozni arról, hogy a bejelentést jóhiszeműen teszi olyan körülményekről, amelyekről tudomása van, vagy kellő alappal feltételezi, hogy azok valósak. Felhívjuk figyelmét, hogy a rosszhiszemű bejelentés polgári jogi és büntetőjogi következményekkel járhat.
Kivizsgálás
A bejelentés kivizsgálása során a tisztességes eljárás követelményének megfelelően biztosítani kell, hogy a bejelentésben érintett a bejelentéssel kapcsolatos álláspontját akár jogi képviselője útján is kifejtse, és azt bizonyítékokkal támassza alá. A bejelentésben érintett személy tájékoztatására kivételesen, indokolt esetben később is sor kerülhet, ha az azonnali tájékoztatás meghiúsítaná a bejelentés kivizsgálását.
A bejelentést a körülmények által lehetővé tett legrövidebb időn belül kivizsgálásra kerül. A bejelentés kivizsgálására annak beérkezésétől számított 30 nap áll rendelkezésre, amely határidőtől - név nélküli vagy azonosíthatatlan bejelentő által megtett bejelentés kivételével - csak különösen indokolt esetben, a bejelentő egyidejű tájékoztatása mellett lehet eltérni. A vizsgálat időtartama a 3 hónapot nem haladhatja meg.
Intézkedések
Ha a bejelentésben foglalt magatartás miatt a vizsgálat alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor intézkedni kell a feljelentés megtételéről. Ha a bejelentésben foglalt magatartás a vizsgálat alapján nem bűncselekmény, de sérti a foglalkoztatói szervezet által meghatározott magatartási szabályokat, a munkáltató a munkaviszonyra vonatkozó szabályoknak megfelelően a munkavállalóval szemben munkáltatói intézkedést alkalmazhat.
Adatkezelés időtartama
Ha a vizsgálat alapján a bejelentés nem megalapozott vagy további intézkedés megtétele nem szükséges, a bejelentésre vonatkozó adatokat a vizsgálat befejezését követő 60 napon belül törölni kell. Amennyiben a vizsgálat alapján intézkedés megtételére kerül sor - ideértve a bejelentő személlyel szemben jogi eljárás vagy fegyelmi intézkedés megtétele miatti intézkedést is - a bejelentésre vonatkozó adatokat a munkáltatói bejelentési rendszerben legfeljebb a bejelentés alapján indított eljárások jogerős lezárásáig lehet kezelni.