Távolsági kiegészítő jegy helyett helyjegy a Volánbusz egyes járatain
2024. augusztus 5-től megszűnt a távolsági kiegészítő jegy az emelt szintű szolgáltatást nyújtó Volánbusz-járatokon, ezzel egyidejűleg új, nem kötelező helyfoglalási rendszert vezettünk be egyes távolsági járatainkon. A helyjegy a MÁV appban – ahol már minden távolsági és helyközi buszjáratra váltható menetjegy – és a jegy.mav.hu felületén is megvásárolható, a pénztárak és a MÁV-START automatái mellett. Célunk, hogy a fejlesztéssel még kényelmesebbé tegyük az utazást.
Naponta utazom iskolába, munkába, orvoshoz: minden alkalommal helyjegyet kell vennem?
Sehol sem kell, bizonyos járatoknál azonban lehetséges, több esetben pedig kifejezetten ajánlott. Helyjegy jelenleg azokra a Budapestről induló vagy oda érkező távolsági járatokra váltható, amelyek száma 1010 és 1257 közötti (ez alól kivétel az 1120-as), valamint a mezőkövesdi VONAT-BUSZ átszállójeggyel igénybe vehető járatokra (1426-os, 1427-es, 4008-as és 4030-as). A járatok száma megtalálható a Volánbusz honlapján, a MÁV appban, a jegy.mav.hu oldalon, a MÁV-START automatáinak jegyvásárlási felületén, valamint az autóbuszok kijelzőjén és/vagy információs tábláján. Hangsúlyozzuk azonban, hogy a helyfoglalás ezeken a távolsági járatokon sem kötelező.
Azon járatok esetében, amelyek járatszáma nem négyjegyű vagy a négyjegyű járatszám nem 10-zel, 11-gyel vagy 12-vel kezdődik, az utazási lehetőségek nem változtak: a korábbiakhoz hasonlóan nincs szükség és nincs is lehetőség helyjegy vásárlására.
Kötelező helyjegyet váltani?
Nem, de mindenképpen javasolt, mert csak azoknak lesz biztosan ülőhelyük, akik rendelkeznek helyjeggyel. A helyjegyet vásárlók csúcsidőben, fokozott utasforgalom mellett is fix ülőhelyen, kényelmesen tölthetik utazásukat.
Ha nem váltok helyjegyet, lehet, hogy nem férek fel a járatra?
Igen, előfordulhat! Az érintett járatokon a helyjeggyel nem rendelkező utasok – a szabad kapacitás erejéig – a szabadon maradt ülőhelyeket foglalhatják el. Ha nincs több szabad ülőhely, a járat nem tud több utast elszállítani, abban az esetben sem, ha az utas érvényes menetjeggyel rendelkezik, helyjeggyel viszont nem!
Ha nem lesz helyem, végig kell állnom a többórás utazást?
A helyfoglalásban érintett autóbuszokon jellemzően csak ülve lehet utazni, a járatoknak csupán egy része szállíthat álló utasokat is. Ha valaki azt szeretné, hogy biztosan legyen ülőhelye, annak javasoljuk, hogy váltson helyjegyet a kiválasztott járatra. Ez különösen a népszerű járatok, illetve a népszerű időszakok esetében jelenthet nagy segítséget utasainknak.
Megvettem a helyjegyet, de elfoglalták a helyem!
A Volánbusz üzletszabályzata alapján, ha a helyjeggyel rendelkező utas nem jelenik meg a felszállóhelyen legalább 10 perccel az autóbusz indulása előtt, a helyét elfoglalhatják más utasok. Helyjeggyel rendelkező utasainkat ezért arra kérjük, hogy praktikus okokból legalább 15 perccel a járat indulása előtt érkezzenek meg a felszállóhelyre. Erre a helyjegyen feltüntetett felirattal is felhívjuk a figyelmüket.
Csökkent mozgásképességűként, idősként vagy várandósként miért nem szállhatok fel elsőként a járatra?
Autóbusz-vezetőink, ahogyan eddig, ezután is kiemelten figyelnek a fogyatékkal élő, csökkent mozgásképességű, illetve különleges figyelmet igénylő utasok felszállásának segítésére, az átlagosnál forgalmasabb járatok esetében azonban számukra is ajánljuk a helyjegyváltást.
Járatainkon egyébként két ülőhely biztosított vak, illetve gyengénlátó utasaink számára, ezekre a helyekre társaságunk nem értékesít helyjegyet. Ugyanakkor előfordulhat, hogy egy járaton kettőnél több látássérült szeretne utazni, ezért, ha látássérült utasunk mindenképpen biztosítani szeretné ülőhelyét, javasoljuk, hogy vásároljon helyjegyet a kiválasztott járatra.
Mely járatokra lehet helyjegyet váltani?
Helyjegy jelenleg azokra a Budapestről induló vagy oda érkező távolsági járatokra váltható, amelyek száma 1010 és 1257 közötti (ez alól kivétel az 1120-as), valamint a mezőkövesdi VONAT-BUSZ átszállójeggyel igénybe vehető járatokra (1426-os, 1427-es, 4008-as és 4030-as). A járatok száma megtalálható a Volánbusz honlapján, a MÁV appban, a jegy.mav.hu oldalon, a MÁV-START automatáinak jegyvásárlási felületén, valamint az autóbuszok kijelzőjén és/vagy információs tábláján. Hangsúlyozzuk azonban, hogy a helyfoglalás ezeken a távolsági járatokon sem kötelező.
Azon járatok esetében, amelyek járatszáma nem négyjegyű vagy a négyjegyű járatszám nem 10-zel, 11-gyel vagy 12-vel kezdődik, az utazási lehetőségek nem változtak: a korábbiakhoz hasonlóan nincs szükség és nincs is lehetőség helyjegy vásárlására.
Köztes megállóból lehet helyet foglalni?
Elsődlegesen a Budapestről induló és Budapestre érkező távolsági járatokra lehet jegyet venni, jellemzően csak a járat kiindulási állomásától.
Ha váltottam helyjegyet az induló autóbusz-állomástól, felszállhatok a járatra egy másik (köztes) megállóban is?
Ha van még szabad férőhely, akkor igen. A lefoglalt ülőhelyet ugyanis csak a járat indulási helyén tudjuk fenntartani.
A Volánbusz üzletszabályzata alapján, ha a helyjeggyel rendelkező utas nem jelenik meg a felszállóhelyen legalább 10 perccel az autóbusz indulása előtt, a helyét elfoglalhatják más utasok. Helyjeggyel rendelkező utasainkat ezért arra kérjük, hogy praktikus okokból legalább 15 perccel a járat indulása előtt érkezzenek meg a felszállóhelyre. Erre a helyjegyen feltüntetett felirattal is felhívjuk a figyelmüket.
Oda- és visszaútra is megválthatom a helyjegyet?
Igen, de oda- és visszautazás esetén külön-külön, járatonként kell megvásárolni a helyjegyet.
Több személy részére is válthatok helyjegyet? (Például országbérlettel rendelkező vagy életkora miatt ingyenesen utazó rokonomnak, ismerősömnek, akivel együtt utazom?)
Igen, egy utas több, vele utazó személy részére is tud jegyet váltani.
Mikortól vásárolható meg a helyjegy egy adott járatra?
Általánosságban a távolsági autóbuszokra legkorábban 60 nappal az adott járat indulása előtt lehet helyjegyet venni, és a legtöbb járat esetében az indulás előtti 60. percig biztosítunk jegyvásárlási lehetőséget.
Akkor is megvásárolhatom a helyjegyet, ha nem váltok buszjegyet, mert bérlettel vagy díjmentesen utazom?
Igen. A helyjegy minden érvényes ország- és vármegyebérlet, napijegy, továbbá a jogszabály alapján ingyenes utazási lehetőséget biztosító valamennyi igazolvány és igazolás mellé is megvásárolható.
A helyjegy megváltása nem kötelező, de a garantált ülőhely érdekében érdemes bérlet, illetve elővételben megvásárolt menetjegy mellé is megváltani ugyanúgy, mint a napijeggyel egy időben.
Mennyibe kerül a helyjegy? Ingyenes?
A helyjegy nem ingyenes. A pénztárakban és az automatákból egységesen 300 Ft-ba kerül, függetlenül az utazás távolságától, az utas életkorától, valamint attól, hogy mivel utazik (jeggyel, bérlettel, napijeggyel, igazolvánnyal, igazolással – függően az egyéb feltételektől). Az online vásárolt helyjegy ára 5% kedvezményt tartalmaz, így csak 285 Ft-ba kerül.
Ingyenes utazásra jogosultként nem értem, miért kell fizetnem.
Az érintett járatok jelentős részén eddig kötelezően távolsági kiegészítő jegyet kellett vásárolniuk azoknak is, akik egyébként díjmentesen utazhattak. Az új helyfoglalási rendszerben nincs ilyen kötelezettség: az utas dönt, hogy az ülőhely biztosítása érdekében vált-e helyjegyet vagy sem.
Hol vásárolhatom meg a helyjegyet?
A Volánbusz-helyjegy az alábbi csatornákon váltható meg:
- a MÁV appban;
- a jegy.mav.hu felületén, akár a pontos ülőhely kiválasztásával a grafikus felületen;
- a Volánbusz és a MÁV-START pénztáraiban;
- a MÁV-START automatáiból.
Az autóbusz-vezetőktől lehet helyjegyet vásárolni?
Nem! Helyjegy csak az előző válaszunkban felsorolt módokon vásárolható.
Nincs internet-hozzáférésem, nem tudom kezelni a MÁV applikációt, így nem tudok utazni!
A helyjegy a Volánbusz és a MÁV-START pénztáraiban, illetve a MÁV-START automatáiból is megváltható, akár már 60 nappal az utazás előtt.
Buszjegyet a MÁV appból?
Igen! A kiválasztott viszonylatra szóló helyközi Volánbusz-jegyek már minden buszjáratra megvásárolhatók a MÁV appban is, ráadásul 5%-os kedvezménnyel (ahogyan a jegy.mav.hu felületén is).
Fontos: helyi járatokra nem váltható jegy! További információ a témában: www.volanbusz.hu/hu/jegy-es-berlet/mav-app.
Hogyan tudok helyjegyet vásárolni a MÁV applikációban?
A MÁV appban először a Közlekedési eszköz-nél a Busz-t kell bejelölni, majd a Szolgáltatások menüpontban a Személyszállítás 2. kocsiosztályon és a Helyjegy 2. osztály lehetőséget kell kiválasztani. Ha csak helyjegyet szeretne vásárolni, a Keresési feltételek menüpontban be kell kapcsolni a Csak helyjegyet szeretnék opciót is. A járat kiválasztása után a Válasszon helyfoglalási módot menü három lehetőséget kínál fel:
- Automatikus helyfoglalás: a rendszer automatikusan választ a szabad ülőhelyek közül;
- Helytulajdonság választása: igény szerint lehet folyosó vagy ablak melletti helyjegyet foglalni;
- Korábban vásárolt jegy mellé: ha olyan helyet szeretne, amely a lehető legközelebb van egy ön által már lefoglalt helyhez (már megvásárolt helyjegyhez).
A MÁV appban történő helyfoglalás folyamata iOS rendszerű készülékeken az alábbi videóból ismerhető meg:
A MÁV appban történő helyfoglalás folyamata Android rendszerű készülékeken az alábbi videóból ismerhető meg:
Hogyan tudok helyjegyet vásárolni a jegy.mav.hu felületén?
A jegy.mav.hu (a korábbi ELVIRA) felületén először a Részletes keresés-re kell kattintani, majd a Közlekedési eszköz-nél a Busz-t kell bejelölni, a Szűrők között pedig be kell kapcsolni a Helyfoglalással lehetőséget. Ha csak helyjegyet szeretne vásárolni, be kell jelölni a Csak helyjegyet szeretnék opciót is. A járat kiválasztása után az Ülőhely kiválasztása oldalon a buszjáratok esetében az alábbi két lehetőség közül kell választani:
- Automatikus helyfoglalás: a rendszer automatikusan választ a szabad ülőhelyek közül;
- Grafikus helyfoglalás: pontos üléshely kiválasztása a buszüléseket megjelenítő ábrán.
A jegy.mav.hu oldalon történő helyfoglalás folyamata az alábbi videóból ismerhető meg:
Ingyenes utazáshoz/meglévő bérletemhez hol tudok helyjegyet venni a MÁV alkalmazásban, illetve a jegy.mav.hu-n?
A helyjegy a meglévő menetjegy, ország- vagy vármegyebérlet, napijegy, illetve a jogszabály alapján ingyenes utazási lehetőséget biztosító valamennyi igazolvány és igazolás mellé is megváltható. Ha csak helyjegyet szeretne vásárolni, a MÁV appban a Keresési feltételek menüpontban, a jegy.mav.hu oldalon pedig a Részletes keresés-re kattintva ki kell választani a Csak helyjegyet szeretnék opciót is.
Hol tudok ülőhelyet választani a MÁV alkalmazásban, illetve a jegy.mav.hu-n?
A grafikus helyfoglalási funkció – a vasúti helyjegyhez hasonlóan – a MÁV appban még nem, csak a jegy.mav.hu felületén érhető el.
Megválthatom a helyjegyet a Volánbusz eddigi online értékesítési rendszerében is?
Nem! A Volánbusz által eddig használt online értékesítési rendszer weboldala már nem érhető el.
Hogyan lehet érvényesíteni a megvásárolt helyjegyeket?
Az elővételben vett jegyeket minden esetben be kell olvasni az autóbusz fedélzetén működő validátorral. Ezért célszerű már a felszállás előtt előkészíteni az online csatornákon (jegy.mav.hu, MÁV app) megváltott elektronikus, illetve a pénztárban vagy automatából vásárolt papíralapú jegyeket, és természetesen az esetleges kedvezményre jogosító dokumentumokat is. Az online megváltott helyjegyeket (a jegy.mav.hu oldalon vásároltakat is) a MÁV appban lehet bemutatni és érvényesíteni az autóbuszra történő felszálláskor.
A jegy.mav.hu-n vásároltam helyjegyet, de hiába nyomtattam ki, a buszon nem fogadták el. E-mailben is megkaptam, de hiába mutattam be a telefonomon, ugyanígy jártam.
Az online megváltott jegyek és helyjegyek (a jegy.mav.hu felületén vásároltak is) technikai okokból csak a MÁV appban érvényesíthetők az autóbuszokon, ezért feltétlenül szükséges az applikáció letöltése.
Megvásároltam a jegyet, de helyjegyet nem vettem – hiszen nem kötelező –, és nem fértem fel a járatra! Vissza szeretném váltani a jegyemet, hogyan kell?
A férőhely hiánya miatt fel nem használt jegy visszaváltásához az érintett autóbuszjárat vagy állomás személyzetével igazoltatni kell a lemaradást a menetjegy hátoldalán vagy külön igazoláson. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk a helyjegy megváltását, hiszen ezzel biztosítható az ülőhely az érintett – álló utasokat jellemzően nem szállító – távolsági járatokon.