Navigáció átugrása

Nagyobb biztonságban az utasok: az Együtt az Életért, Sopronért Mentő Alapítvány defibrillátort telepített a Volánbusz soproni állomására

2024. december 9.

A hirtelen szívhalál az egyik leggyakoribb halálozási ok hazánkban, de azonnali beavatkozással az érintettek egy része megmenthető. Az Együtt az Életért, Sopronért Mentő Alapítvány felajánlásának köszönhetően mostantól már Sopronban, a Volánbusz állomásán is egy félautomata defibrillátor szolgálja a sikeres újraélesztést, az utasok, járókelők életének védelmét.

Az Együtt az Életért, Sopronért Mentő Alapítvány kuratóriumának döntése alapján megvásárolt egy Reanibex 100 típusú, könnyen és egyszerűen kezelhető készüléket, amely felnőtt és gyermek újraélesztés során egyaránt használható. A defibrillátor beszerzésével a soproni mentőalapítvány szeretné megköszönni a több, mint húsz éves támogatást, amelyet a lakosságtól, helyi és környékbeli cégektől, illetve vállalkozásoktól kapott.

Az alapítvány felajánlásának köszönhetően ez a készülék mostantól a soproni autóbuszállomáson (9400 Sopron, Lackner Kristóf utca 9-11.) segíti az életmentést. A rendkívül egyszerűen használható, magyar nyelven utasításokat adó okoseszközt az állomás közforgalmú területén, a váróteremben helyezték el, a személyzet képzése a használatára folyamatos. Az eszköz átadásával egy időben megkezdődött az autóbusz-állomás hivatalos Életmentő Ponttá történő minősítése, melynek feltétele az életmentésre kiképzett személyzet, illetve a defibrillátor elérhetősége.

Az Országos Mentőszolgálat Hősképzésén keresztül, képzett oktatók segítségével mindenki számára elérhető az életmentő beavatkozások, mozdulatok tanulása, gyakorlása. Hősképzést a vármegyeszékhelyi mentőállomásokon minden hónap első hétfőjén, 15:00 és 17:00 között tartanak, előzetes regisztráció nélkül!

A defibrillátor ünnepélyes átadásán Dr. Éger István, az Együtt az Életért, Sopronért Mentő Alapítvány titkára elmondta: „Alapítványunk a térség lakosságának támogatásával több mint 20 éve igyekszik javítani a Sopront és környékét ellátó mentőszolgálat dolgozóinak munkakörülményeit és eszközeit, az ellátás színvonalát. Elérkezett az idő, amikor visszaadhatunk valamit abból, amit az elmúlt évtizedekben kaptunk az itt élőktől. A félautomata defibrillátort a Volánbusz állomásán helyeztük el, hiszen a soproniak és a vonzáskörzetben lakók többsége rendszeresen megfordul itt. Köszönöm az önkormányzat támogatását is, hiszen az elmúlt években kiemelten segítette az alapítvány munkáját, aminek többek között egy speciális mentőgépjármű és egy nagyértékű lélegeztetőgép beszerzése is köszönhető.”

Magas Ádám, Sopron önkormányzati képviselője hangsúlyozta: „Tökéletes helyre került a defibrillátor, hiszen nemcsak az autóbusz-állomás, de a fél éve átadott, néhány lépésre található vásárcsarnok látogatóinak is nagy segítségére lehet. A városban több helyen elérhetők ilyen életmentő készülékek, amelyeket sajnos használni is kellett már, de bízom benne, hogy egyre ritkábban lesz rájuk szükség. A mai esemény az együttműködés és a szolidaritás szimbóluma. Köszönöm az Alapítvány, illetve a Volánbusz munkáját, amely lehetővé tette a megvalósítását.”

Tóth László, a Volánbusz forgalmi telephelyvezetője ismertette: „Országszerte 17 helyszínen – Budapesten a Népliget és a Stadion állomásokon, a kaposvári, pécsi, győri, szolnoki, jászberényi, karcagi, gyöngyösi, hatvani, salgótarjáni, miskolci, kiskunfélegyházi és szegedi autóbusz-állomásokon, valamint a zalaegerszegi, tatabányai és dorogi műszaki telephelyünkön – már eddig is rendelkezésre álltak, és bizony több esetben életet is mentettek a defibrillátorok a Volánbusz szolgálati helyein. Nagy örömünkre szolgál, hogy immár a soproni és Sopron környéki utasokat is nagyobb biztonságban tudhatjuk az alapítvány által felajánlott eszköznek köszönhetően!”

A Volánbusz autóbusz-állomásain több tízezer – Sopronban mintegy 15 ezer – utas fordul meg naponta. A soproni állomást évente mintegy 75 ezer helyi és 137 ezer helyközi autóbuszjárat érinti. Ha valamelyik utas rosszul lesz, a közlekedési társaság munkatársai természetesen azonnal hívják a mentőszolgálatot. De ilyen esetben minden perc számít! A szívműködés helyreállításának esélye percről percre rohamosan csökken, a kihelyezett defibrillátorok ezért kiemelt szerephez jutnak az ilyen esetekben. Alkalmazásukkal a mentők kiérkezéséig is szakszerű segítséget kaphatnak az érintettek. Az azonnal megkezdett újraélesztés sikerének esélyét az egyszerűen és biztonságosan használható készülékek által perceken belül leadott elektrosokk jelentősen növeli.

Az életmentő eszköz elhelyezése Sopron autóbusz-állomáson

Sopron autóbusz-állomáson található defibrillátor